Valley Journal
Valley Journal

Latest Headlines

Current Events

Special Sections

What's New?

Send us your news items.

NOTE: All submissions are subject to our Submission Guidelines.

Announcement Forms

Use these forms to send us announcements.

Birth Announcement
Obituary

Salish Kootenai College awards 250 diplomas to graduates

Hey savvy news reader! Thanks for choosing local. You are now reading
1 of 3 free articles.



Subscribe now to stay in the know!

Already a subscriber? Login now

By Rob Zolman                                         Valley Journal

About 250 students at the Salish Kootenai College turned their tassels during the school’s commencement ceremony Saturday afternoon, June 8, at the Joe McDonald Health and Fitness Center in Pablo.

Wilbert Michel Sr. and Linda King led the graduates in the grand entry as Yamncut Drum group played an honor song. Tony Incashola Sr., director of the Salish Pend d’ Oreille Culture Committee, led the invocation. Confederated Salish and Kootenai Tribal Council member Dennis Clairmont welcomed the graduates along with their friends and families.

SKC Board of Directors chairman Jim Durglo, SKC Foundation Board chairman Ralph Goode and SKC President Dr. Sandra Boham each had words of encouragement for the SKC graduating Class of 2019.

This year’s commencement keynote speaker was Dr. Joseph F. McDonald, who is the founder and president emeritus of the Salish Kootenai College.

SKC vice president of Academic Affairs Dan Durglo presented the SKC Teacher of the Year award to Matt Seeley and SKC Student of the Year award went to recipient Brevin Holliday. 

After the college awarded degrees in more than 30 fields of study, the Director of the Kootenai Culture Committee Dr. Vernon Finley finished the ceremony with a closing prayer.

 

2019 Salish Kootenai College Graduates

Bachelor of Science Hydrology 

Alfred Richard George Balletto  

Ryan Jerry Black 

Austin L. Durglo

Associate of Science Hydrology 

Amanda Jane Barry 

Elijah Joseph Cahoon 

Cecilly Rae Grant 

Carl J. Old Person III 

Sarah Twoteeth 

Bachelor of Science Wildlife and Fisheries

Kathie Lynn Finley-Squeque

Celina Carmel Gray 

Brandon Lee Kittson 

Jacob Marshall 

Marcy Mead 

Sarah Twoteeth 

Associate of science Wildlife and Fisheries 

Jeremiah North Piegan 

Sattie Whitefoot 

Bachelor of Science Forestry-Fire Option 

Catherine Ann Hopstad

ShiNaasha Pete 

Associate of Science Forestry-Fire Option 

Hannah Marie Funke

John Wesley Hulin

Skylar S. Stanley 

Associate of Science Forestry-Forest Management 

Victoria Alisha Haggard

Josiah August Pettit 

Rachel C.Tom 

Bachelor of Arts Tribal Administration and Governance 

Patrick Yawakie Sr. 

Associate of Arts Tribal Administration and Governance 

Chris Chaney 

Kylie K. Coby 

Brevin C. Holliday 

Louise Esther Mitchell 

Bachelor of Arts Tribal Historic Preservation 

Emma LaFave 

Associate of Arts Tribal Historic Preservation 

Kya Rae Arthur 

Toddie Buffalo 

Allison Rae Grant 

Kisha Lee Gurule

Roselynne LaVerne Parker 

Bachelor of Arts Psychology 

Sasha D. Bad Bear 

Jamie Baszler 

Ashley Gail Gervais 

Associate of Arts Psychology 

Aaron Francis Ashley 

Judith Dawn Bruins 

Cindy LaRee Erhardt 

Kim Heeren

Stormie A Nelson 

Janene M. Shigley 

Braylee Jay Stone 

Adam Y.Z. Theis 

Bachelor of Social Work 

Ashlynn Mae Fish 

Kathy K. Flynn 

Hannah Kiehn

Thomasina Linsenbigler 

Anthony Edward Peterson 

Ruben Quintana

Ashley Wolf Black 

Associate of Arts Chemical Dependency Counseling 

Jarika Bear Below 

Wade Burland

Nicole Roylynn Crawford 

Michael F. Moll 

John Montoya 

Alissea Morgan 

Shania Monique Patacsil

Lynell R. Rose 

Bachelor of Arts Business Administration 

Clarence Aragon Jr. 

Michelle Blackkettle 

Mariah Rose Olson 

Amanda Roan 

Pearl E. Sinclair 

Dakota J. Swank 

Courtney Marie Taylor 

Daniel Allen Tromp 

Verlina Whiteman 

Associate of Arts Business Management 

Geraldine Abrahamson 

Alyssa Baker 

Liane C. Buchholdt 

Jalen Star Croff

Tessa C. Harwood 

Kayla Marie Grinsell

Basil Kenmille 

David Plant 

Lynnette M. Powderface 

Chantel Rattler 

Tristen M. Redhorn 

Britney Kimberly Petra Robles 

Ryan C. Running Crane 

Makenzi E. Skellenger 

Nicole Tera Stinger 

Steven Weyant 

MaryAnn Whalawitsa

Bachelor of Science Nursing 

Katie M. Boggs

Kari Carter 

Makayla Castillo 

Jennifer Lynne Clark 

Triston Fitzgerald 

Timothy J. Gauthier 

Sable Kerzmann 

Carla Joy Payne 

Sara Meta Stonehocker

Karensa Woirhaye

Associate of Science Nursing 

Katie Christine Abbs 

Lucia Carrie Bedonie

Audrey M. Blood 

Debbie Burchinal 

Misty Coe

Elisha Richard Fletcher 

Michaela S. Frazier 

Amanda June Gilliland 

Michaela Gornick 

Kaylee Gray 

Kelsey Hawke Wackler 

JoAnna Littlebird 

Nichele Eulalee Marmon 

Maxine Rebecca Martinez 

Colton Jay Roullier 

Madison Irene Sandefer 

Melissa G. Scott 

Rachel J. Shoemake 

Bobbi Stammers 

JoDawna Renee Tso 

Sean C. Welliver 

Bachelor of Science Information Technology 

Mark Allen Stewart 

Associate of Science Information Technology 

Elizabeth Aisha Gard 

Don Joseph Stops 

Associate of Applied Science Medical Assistant 

Jenna Rodriguez 

Steffen J.Z. Rosenbaum 

Tyra Rucker-Huitt 

Stephanie Thomas 

Charine Whiteman 

Certificates of Completion Emergency Services 

Patrick Fales

Jaychelle Underwood 

Associate of Applied Science Administrative Assistant 

Veronica C. LaForge

Melanie Lynn Petticrew 

Associate of Applied Science Business Technology 

Maranda L. Spotted Eagle 

Certificates of Completion Office Assistant 

Theresa A Tam 

Certificate of Completion Medical Office Clerk 

Ashley Lynn Tyron 

Associate of Arts Grant Projects Management 

Kenneth L. Bauer 

Certificate of Completion Grant Projects Assistant 

Melanie Good-Fox 

V. Yolonda Matt 

Sheldon James Shepherd 

Dial Taylor 

Certificate of Completion Dental Assisting 

Rayne Dawn Albert 

Lacey Brown

Annalise Corpuz

Sharla Corpuz 

Krystal Fermoyle

Araya Flowers 

Chandra Fugate 

Ashley Grandchamp 

Brittney Greenup 

Audrey Jennie Jackson 

Sophia Rose Jeffries 

Aspen June Jore

Malysa Madaline Lamphere

Ethan Larsen 

Raychel M. Lien

Courtney Mays 

Rachelle Miller 

Heather A. Newrobe 

Krista T. Oldham 

Kayla Olhausen 

Ciara Jean Roberts 

Korina Rouzen

Kendra Sanchez 

Jessica Denise Wiswell Snyder 

Sirraya L. Swank 

Yepheth Meshach Yisrael

Chantz Rihan Zalewski

Certificate of Completion Highway Construction

Gabriel Birdinground 

Justin CalfBossRibs 

Carson A. Chishlom 

Brandon Clark 

Andreesen Grace Crank 

Cedric C. Earthboy 

Daniel H. Godwin 

Sean Douglas Jackson 

Freddy Martinez 

Logan Mock

Brandon Peavler 

Colton Smith 

Dylan J. Stevens 

Bachelor of Science Life Sciences Cellular Biology 

Japhanna Burns 

Audrey S. Romine

Associate of Science General Science 

Chloe Jene Bryson 

Hailey Ann Schippers 

Courtney Judith Stinger 

Certificates of Completion Health Sciences Studies 

Hailey Ann Schippers 

Bachelor of Science Secondary Education Mathematics 

Whitney Chase Bremer 

Daryl Conko-Camel 

Associate of Science Mathematical Sciences

Whitney Chase Bremer 

Bachelor of Science Secondary Education-Broadfield Science 

Jacob Christopher Burglo

Elyssa Hawk 

Jedd W. Tougas

Bachelor of Science Early Childhood Education Preschool-3 

McKenzie Rose Augare

Kaitlyn Burrowes

Joni Augare Connelly 

Jordan N. Flagen 

Julius Ann Many Guns 

Shawna Oakley 

Associate of Arts Early Childhood Education Preschool-3 

Kayla Rose Dix

Bachelor of Science Elementary Education 

Bronwyn Larraine Conrad 

Sunny DeCoteau

Jenna M. Janssen 

Michaela Marie Krahn

Aklaatchiaq Micayla Marie Lucas

Tashina Chautel McKeever

Edward E. Ness Jr. 

Amber Quequesah

Kyler M. Rutz 

Shanelle LaRae SkunkCap

Courtney Mae Vaughan 

Associate of Science Elementary Education 

Jacob Asencio

Autumn L. Bailey 

Katelyn J. Barcus

Leigh A. Murphy 

Amber Quequesah 

Associate of Arts Early Childhood Education 

Heather Marie Croff

Danielle L. Green 

Amy Chantay McKeever 

Associate of Arts Liberal Arts 

Shelby Mykel LeBret-McCrea

Associate of Arts Media Design 

Lesli Lee Anderson 

Associate of Arts Fine Arts 

Keelee Wild-Boozer 

Associate of Applied Science Medical Assistant 

Judith Allen 

Jara Danae Gray 

Lori Kurtzenacker

Tiffany Espinoza Naugle

Workforce Certifications 

Computer Applications 

Kenneth L. Bauer 

Melanie Good-Fox 

V. Yolanda Matt 

Melanie Lynn Petticrew 

Sheldon James Shepherd 

Theresa A. Tam

Ashley Lynn Tryon

Dental Endorsement 

Rayne Dawn Albert 

Lacey Brown

Annalise Corpuz

Sharla Corpuz 

Krystal Fermoyle

Araya Flowers 

Chandra Fugate 

Ashley Grandchamp 

Brittney Greenup 

Taylor Hirsch

Audrey Jennie Jackson 

Sophia Rose Jeffries 

Malysa Madaline Lamphere

Ethan Larsen 

Rachelle Miller 

Heather A. Newrobe 

Krista T. Oldham 

Kayla Olhausen 

Ciara Jean Roberts 

Korina Rouzen

Jessica Denise Wiswell Snyder 

Sirraya L. Swank 

Yepheth Meshach Yisrael

Chantz Rihan Zalewski

Emergency Medical Technician 

Justin Wade Abbs 

Patrick Marten Fales

Monique Danielle Smith 

Fontella Marie Webster 

GIS 

Alfred Richard George Balletto 

Ryan Jerry Black 

Austin L. Durglo 

Emma LaFave

Victoria Alisha Haggard 

Sarah Twoteeth 

Grant Projects Management 

Terri Jo Durglo

V. Yolanda Matt 

Marcy N. Salmonsen 

Sarah Anne Sandoval 

Brenda R Shephard

 

 

 

 

 

Sponsored by: